Badanie poronionego plodu

Podczas pierwszego badania USG, kiedy możliwe istnieje teraz zobaczenie naszego przyszłego potomka, otrzymujemy biometryczne wymiary płodu i kilka zdjęć wzbogaconych dziwnymi cyframi i oznaczeniami, które nie tylko zaczynają nas w okres ciężkiej konsternacji, ale również niepokoju. Przede wszystkim jednak miejmy, że specjalista jest osobą kompetentną. Dlatego jeśli na randce nie usłyszeliśmy, że pojawiło się jakiekolwiek zagrożenie płodu, zupełnie nie musimy się niczym przejmować.

Poniżej przedstawiamy biometryczne wymiary płodu, czyli oznaczenia, które dają specjaliści w punktu opisania wymiarów naszego nienarodzonego dziecka.

GS (gestational sac) – istnieje to wartość pęcherzyka ciążowego, jest pierwsze oznaczenie wymiarowe w przypadku badania wczesnej ciąży czy jej zdaniu. Stanowi to pozycja stosowana od 4 do 7 tygodnia ciąży, natomiast w realizacji jest oznaczenie zarodka zanim będzie on na tyle długi plus widoczny, aby wolno go istniałoby w niezwykły rodzaj zmierzyć.
YS (yolc sac) – wielkość ciałka żółtego. Podstawowy wymiar od 5 do 10 tygodnia ciąży. Za wysoka cena tego określenia oznacza nieprawidłowy rozwój płodu i dodatkowe szybkie poronienie. W przypadku zaistnienia tego zdarzenia bezwzględnie zostaniemy pouczeni przez lekarza.
CRL (crown to rump length) – wielkość zarodka. Długość mierzona od końca osoby do najniżej położonej części miednicy oraz tworzy pierwszą pozycja dziecka, jaka jest osiągalna w poszukiwaniach USG.
HC (head circumference) – wielkość główki. Stanowi obwód główki dziecka w jej najszerszym pomieszczeniu i daje do określenia prawidłowego rozwoju płodu. Dodatkowo może pomóc do powiedzenia szacowanego czasu ciaży w przeciwnym trymetrze.
FL (femur length) – długość kości udowej. Dostarcza do powiedzenia ewentualnych defektów dziecka w dalszej części ciąży. Może więc pozwalać na określenie między innymi karłowatości dziecka bądź też innych wad wrodzonych.
AC (abdominal circumference) – obwód brzuszka. Służy ocenie harmonijności i proporcjonalności rozwoju płodu. Zły wynik może oznaczać innego rodzaju wady własne dziecka.

Oczywiście, podanych czasów jest mnóstwo morze plus są one w tytule większym lub niższym możliwe do odczytania przez laików. Nie należy jednak się zbytnio przejmować, jeśli czegoś nie rozumiemy. Po pierwsze, wszelkie nieprawidłowości w rozwoju dziecka będą nam od razu zgłoszone przez specjalisty wykonującego badania. Jeśli natomiast gryzie nas ciekawość, możemy poprosić przy okazji badania o rozwiązanie jego efektów.