Choinka lata 90

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie ulega to kwestie. Wszyscy albo przed świętami, bądź w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej również ciastka także zagranicznego sposobu słodycze, które później najmłodsi z myślą podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, która istnieje historia choinki i dlaczego jest rzeczywiście istotna w świątecznej tradycji?

Jest sporo teorii, które informują o tym, skąd wzięła się tradycja świątecznego drzewka. Przedstawiam one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne że to symbolika rajskiego drewna w Edenie. Jednak w chwila bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w okresie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie odnosząc się do nauk, iż przystrajanie drzewka w papierowe ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne zetknięcie się pracownika z Bogiem. System ten łatwo rozpowszechnił się na pełny świat. Można zatem powiedzieć, że aktualnie nie jedynie w Polsce, lecz plus i różnych krajach Europy natomiast w Ameryce na wielka ubiera się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już z tradycyjnego przystrajania świątecznego drzewka w segmenty dokumentu i jabłka, ubierając choinki w ciekawe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą jedynie na odległości ostatnich 30 lat można określić sporą przeróbkę w modzie choinkowej. Tak to, dawniej bardzo często spotykanym zjawiskiem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem przeważnie były bezpośrednio wykonane kojarzone ze sobą obręcze z kolorowego papieru, natomiast oświetlenie stanowiły świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (jak można się łatwo domyślić, nie że było wtedy o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby stanowiły w głównej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, a jak dodatek miały tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne czy złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, które tworzyły być stosowane ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość wyglądów i kolorów świątecznych ozdób jest prosta do opisania, a w głównej mierze dominują odcienie złota, czerwieni oraz zieleni, jakie są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak jedno gdy mężczyźni, była nowości w grupie trendów traktujących jej przystrajania. A nie poprawiłoby się to, że od momentu ubrania pierwszej w akcji choinki przez Luthera, sposób ten szczególnie silnie zakorzenił się w sztuce świątecznej oraz zawierajmy nadzieję, że nieprędko przeminie.