Frezowanie zakopianki

Frezowanie to jeden z rodzajów obróbki skrawaniem. Polega on na budowaniu nacięć, rowków itp. we frezowanym materiale, za pomocą odpowiedniej maszyny (frezarki) również istniejącego jej stroną narzędzia skrawającego (frezu). Za pomocą frezowania można wykonywać na dowód koła zębate, czy mieć gwinty. W wypadku frezowania narzędzie skrawające przemieszcza się, zaś materiał tworzony jest przeprowadzany. Czasem również ostrze skrawające może jednocześnie zwracać się i prowadzić. Obróbka skrawaniem, w tymże oczywiście frezowanie, to jedyny z pierwszych działów w moc zakładach produkcyjnych.

 

szatkownica do kapusty

Obecnie często przydatne jest frezowanie cnc. Proces ten dokonuje się na obrabiarkach (frezarkach) cnc (ang. computerized numerical control). Są obecne obrabiarki sterowane numerycznie, a więc takie, w jakich cały proces skrawania jest zaprogramowany i prowadzony komputerowo. Dzięki temu możliwe jest uzyskiwanie znacznie intensywnej precyzji obróbki także możliwość frezowania zaawansowanych kształtów. Nowoczesne frezarki cnc są naszpikowane elektroniką oraz są zaawansowane oprogramowanie sterujące. Możliwość otrzymania znacznie ważnej precyzji wytwarzania elementów podczas frezowania jest silne znaczenie zwłaszcza w takich dziedzinach, jak budowa maszyn, gdyż tam istotne jest istotne spasowanie elementów.

Choć odpowiednia frezarka ma zasadnicze znaczenie, toż we frezowaniu cnc szczególnie poważną rolę odgrywają też robocze narzędzia skrawające, czyli frezy. Sytuacja ich spełnienia też może zawierać pomysł na dokładność frezowania, ale prócz tego znacznie ważna stanowi ich wytrzymałość na ścieranie, zwłaszcza jeśli frezowanie odbywa się w twardym materiale. Stąd też frezy są uczynione z bardzo prostych, silnych i niepodatnych na ścieranie materiałów, takich jak węgliki spiekane. Zapewnia zatem ich dużą żywotność i skuteczność obróbki nawet bardzo odpornych materiałów, takich jak stal.

Frezowanie cnc to chociaż nie tylko wysokiej klasy frezarki cnc i akcesoria skrawające. Nawet najlepsza maszyna na nic się nie przyda, gdyby nie będzie jej służył znający się dobrze na naszej karierze fachowiec. Stąd więcej we frezowaniu cnc wskazani są wykwalifikowani frezerzy, który doskonale znają dziedzinę obróbki skrawaniem w światowym zakresie, a ponadto dobrze orientują się w planie technicznym oraz obsłudze konkretnych maszyn.