Kasa fiskalna komputerowa

Paragon z kasy fiskalnej novitus lupo jest materiałem szczególnie ważnym także dla managera również dla kupującego. Ci główni są obowiązek wystawiania takich dowodów sprzedaży, ci drudzy powinni za wszelkim razem usuwać ze sobą paragon.

Niestety, część z nas na rachunki nie daje ogromniejszej uwagi, co w wielu przypadkach że posiadać tragiczne konsekwencje. Jak długo powinniśmy przetrzymywać takie wydruki z kas fiskalnych i w jakich okolicznościach mogą się one nam przydać?

W wypadku przedsiębiorców rzecz jest stosunkowo prosta. Kopie paragonów powinni oni pozostawiać przez 5 lat-na wypadek kontroli z Tytułu Skarbowego. Po co jednak taki dokument klientowi? Ten niewielki skrawek papieru w moc sukcesach może korzystać olbrzymie znaczenie. Jeśli znamy ważność paragonu z kasy fiskalnej i znamy, w jaki rodzaj odpowiednio przechowywać taki dokument, możemy dużo zyskać. Traktuje to przede wszystkim obecnych pozycji, w których potrzebujemy zareklamować kupiony produkt lub podać go a odebrać nasze pieniądze. W takim wypadku sprzedawca zażąda od nas okazania paragonu-potwierdzenia reklamowanej transakcji. O jakich terminach musimy myśleć w chwili, gdy paragon ma nam działać w tworzeniu reklamacji? Jeśli kupujemy artykuły spożywcze, problemy połączone z nimi możemy zgłosić do 3 dni. Znacznie dłużej powinniśmy przechowywać te paragony, jakie są dokumentem zakupu ubrań, obuwia, mebli czy sprzętu RTV. Tu prawo dostarcza nam aż 24 miesiące na znalezienie decyzje natomiast na zgłoszenie reklamacji. Tak w chwili, jak nie będziemy posiadać paragonu, nasza reklamacja nie zostanie przyjęta. Im ogromniejsza liczbę reklamowanego towaru, tymże znaczniejsza strata połączona z brakiem dokumentu potwierdzającego taką sprzedaż.

Pamiętajmy to o paragonach, które sprzedawca musi nam dać podczas zakupów. Pamiętajmy jeszcze o tym, by dokumenty takie przechowywać w jednoznaczny środek. Możemy wykonać koperty, w jakich będziemy gromadzić paragony w kolejności chronologicznej, możemy przeznaczyć na ten kierunek specjalne pudełko. Ważne, by dokument potwierdzający dokonane przez nas umowy był chroniony tak długo, jak długo że trwać się podstawą do złożenia reklamacji.