Mikroskop optyczny wzor na powiekszenie

Mikroskopy laboratoryjne (zwane także mianem mikroskopów optycznych), to narzędzie mikroskopowe, które do wykonywania powiększonego obrazu obserwowanego przedmiotu stosuje światło używające przez układ optyczny. Mikroskopy wznoszą się głównie z zespołu soczewek optycznych, z kilku do nawet kilkunastu.

Gdzie polecane są mikroskopy? Nowoczesne mikroskopy laboratoryjne stosowane używane są w wielu dziedzinach nauki do badań bardzo małych obiektów. Profesjonalne mikroskopy stosowane są w badaniach biologicznych, biochemicznych, cytologicznych, hematologicznych, urologicznych, dermatologicznych a w laboratoriach klinicznych w różnych instytucjach medycznych. W biologii mikroskopy laboratoryjne znajdują zastosowanie m.in. w badaniach drobnoustrojów i analizowaniu morfologii komórek oraz tkanek. Dyscyplinami naukowymi odpowiadającymi za wymienione badania są mikrobiologia, histologia tudzież cytologia. Oraz w dziedzinie chemii i fizyki mikroskopy używane są chociażby w krystalografii czy metalografii. Geolodzy wykorzystują ich do analizy budowy skał.

Powiększanie obrazu Tradycyjne mikroskopy laboratoryjne wykorzystujące światło naturalne lub sztuczne w kontekście optycznym (niekiedy określa się je wtedy mikroskopami świetlnymi), bywają i wykorzystywane w szkolnictwie jako narzędzie edukacyjne wspomagające podczas ćwiczeń z szkół ścisłych. Badany obiekt badany jest dokładnie przez okular istniej na ekranie monitora dzięki wykorzystaniu przystawki projekcyjnej. Maksymalna fizyczna granica powiększenia obrazu w mikroskopach optycznych jest ustalona przez rozdzielczość kątową obiektywu, która stanowi powiązana z długością fali światło, z zmianie za wyrazistość obrazu odpowiada precyzja wykonania soczewek. Pierwsze mikroskopy laboratoryjne umożliwiały dziesięciokrotne powiększenia, a we dzisiejszych mikroskopach optycznych można dokonać powiększenia ponad tysiąckrotne.