Na czym polega metoda in vitro

Chęć założenia rodziny często wiąże się nie tylko z podjęciem decyzji o małżeństwie, ale i z chęcią posiadania dzieci, czyli powiększenia rodziny. Niestety, w wielu przypadkach z różnych przyczyn okazuje się to niemożliwe i należy podjąć leczenie lub zdecydować się na sztuczne zapłodnienie.

Przyczyn wybierania przez pary metody in vitro jest naprawdę wiele. Może to być np. niedrożność jajowodów, problemy z wywołaniem owulacji u kobiety albo dość niskie parametry męskiego nasienia. Czasem też, mimo wielu badań, okazuje się, że lekarze nie są w stanie wskazać przyczyny niepłodności i tym samym wdrożyć odpowiednich metod jej leczenia. Kiedy różne metody zapłodnienia zawiodą, pary decydują się często na zapłodnienie sztuczne, czyli takie, które odbywa się poza układem rozrodczym kobiety. Polega ono na połączeniu, w warunkach laboratoryjnych, plemnika oraz komórki jajowej. Z tego typu rozwiązania często więc korzystają pary heteroseksualne, którym, mimo wielu starań, nie udało się doprowadzić do naturalnego zapłodnienia. Metoda ta wywołuje nadal wiele kontrowersji, ale dla wielu par pragnących mieć potomstwo jest jedynym rozwiązaniem.

Warto także wspomnieć, że decydując się na taką metodę należy zdecydować czy będziemy korzystać z nasienia swojego partnera czy nasienia dawcy. Często stan zdrowia partnera wyklucza tę pierwszą możliwość. Pierwsza wizyta u specjalisty związana jest ze szczegółową ankietą medyczną, na jej pytania odpowiadają oboje partnerzy. Jeżeli leczenie odbywało się wcześniej, należy również przynieść ze sobą pełną dokumentację medyczną. Lekarz zazwyczaj bada kobietę dzięki USG, a także zleca jej szereg innych badań. Natomiast mężczyzna musi mieć zbadane nasienie, poza tym dostaje skierowanie do innego specjalisty np. urologa. Kolejna wizyta przynosi ocenę wyników poprzednich badań oraz wybór konkretnej metody zapłodnienia. Często okazują się potrzebne jeszcze inne dodatkowe badania, jak np. wirusologiczne, którym poddani zostają oboje partnerzy. Następnie odbywa się przygotowanie do zapłodnienia, czyli stymulacja hormonalna kobiety. Kolejny krok to pobranie zarówno nasienia mężczyzny, jak i komórek jajowych kobiety. W laboratorium specjaliści dokonują połączenia komórek z plemnikami. Dzięki temu powstają zarodki, które później za pomocą odpowiedniego cewnika wprowadza się do ciała kobiety. Po około dwóch tygodniach należy zgłosić się na badanie.