Nowoczesny komputer

Często możemy ujrzeć w składach wyposażenie stanowiska kasjera w skóry nowoczesnego komputera - nierzadko z dotykowym ekranem - oraz drukarki fiskalnej i fizycznego bądź wbudowanego w ladę czytnika kodów kreskowych. Takie podejścia powszechnie odnosi się w dużych marketach i sklepach chodzących do budów sklepów.

Stanowi w nich nic asortymentu, ceny produktów często ulegają zmianie, a same produkty równie często są sprzedawane, jak również zajmowane. Dlatego też zachodzi potrzeba komputerowej ewidencji sprzedaży oraz przeprowadzania transakcji sprzedaży produktu za pomocą przesunięcia go ponad czytnikiem kodu i kliknięcia jednego przycisku w komputerze.

Nie zazwyczaj jednak ta komputeryzacja jest wymagana. Przykładowo, jeśli przechodzimy do pracowania z ograniczonym sklepikiem osiedlowym, warzywniakiem, czy sklepem o bardzo specyficznym asortymencie, taka komputeryzacja będzie zbędna. W sprawy gdy jednorazowo zamawiamy kilka lub kilkanaście sztuk jednego produktu raz na dwa tygodnie a jeśli rodzaj asortymentu nie ulega zbyt często zmianie, wystarczy nam kasa fiskalna novitus mała plus. To wystarczy asortyment podzielić na chwila czy kilkanaście grup, każdej nadać osobne PLU i przykleić ręcznie metki z cenami na każdym danym produkcie. W postaci kiedy tego asortymentu jest nieco, nie ma przy tym wielu pracy, i chętnie jest upilnować wszelkie nowinki w terenie ceny czy ilości artykułów.

Kasa fiskalna dla sklepiku osiedlowego jest koniecznością - wymogiem urzędu skarbowego. Jeśli sklepik ma określony pułap dochodów, to musi wykorzystywać tego urządzenia. Jednak właściciel sklepu, choć objęty obowiązkiem rejestracji tej kasy i stosowania jej przy każdej transakcji, jest doskonały wybór co do guście kasy. W przypadku małego sklepu osiedlowego warto wybrać najprostszy, najtańszy model kasy fiskalnej, który nie jest zbyt wielu funkcji, natomiast jest oszczędny w obsłudze. Możemy z głowy założyć, iż są to kryteria najważniejsze dla nas w przypadku zakupu kasy i że przez duży okres nie ulegną one zmianie.