Odkurzacz centralny srednica rur

Systemy ogrzewania odkurzania, w przeciwieństwie do starych odkurzaczy, nie wydmuchują zasysanego powietrza w pobliżu odkurzanego miejsca. W starych odkurzaczach filtry nie są w stanie zatrzymać wszystkich zanieczyszczeń, które wybierają się w wnętrzu. Dodatkową zaletą systemów centralnego odkurzania jest i bardzo delikatna praca. Instalacja centralnego odkurzania jest natomiast zdecydowanie droższa. Pojawia się potrzeba wykonania specjalnej instalacji w perspektyw rurek i przewodów, jakie zostaną pochowane w granicach, pod podłogą, i nawet nad sufitem.

System ogrzewania odkurzania skupia się z niewielu elementów. Podstawowym i najistotniejszym z nich istnieje jednostka centralna. Do niej dane są sztywne rury, które zmierzają do centrów ssących zamontowanych w granicach. Końcówkę elastycznego węża daje się do najbliższego gniazdka a dzięki temuż silna łatwo przystąpić do usuwania zanieczyszczeń, kurzu i brudu z domu.

Jednostka centralna zapewne istnieć modułowa (tzw. typ split) lub kompaktowa. Jest ona odpowiednikiem korpusu odkurzacza przenośnego. Zwykle jest umiejscowiona w mieszkaniach gospodarczych, takich jak garaż lub piwnica. Kompaktowa wersja jednostki centralnej okazuje się z silnika wyposażonego w turbinę, która daje podciśnienie. Elementem składowym jest jednocześnie separator zanieczyszczeń i zasobnik na zanieczyszczenia. Separator pozwala dokonać podziału zanieczyszczeń na wyższe plus niższe. Im dłuższy tym powietrze będzie odpowiednio przefiltrowane.

Gniazda ssące zostają umieszczone w budynku w pierwszych pomieszczeniach. W domkach jednorodzinnych do dokładnego oczyszczenia całej kondygnacji zazwyczaj wystarczy tylko jedno gniazdo ssące.