Oswietlenie ewakuacyjne ustawa

Systemy oświetlenia awaryjnego stanowią niezwykle istotną pracę w sektorze. W halach produkcyjnych, gdzie pracownicy obsługują maszyny posiadające dostępne części ruchome, w sukcesu nagłego braku oświetlenia potrafią oni pozostać trwale okaleczeni, i nawet może zostać zagrożone ich mieszkanie. W czasie utraty zasilania elektrycznego, urządzenia co prawda przestaną działać, ale silniki rozpędzone do wysokich obrotów zakończą się tylko po paru chwilach od przerwania wpływu prądu.

Nawet w ostatnich instytucjach, gdzie wdrożono systemy automatycznie hamujące pracę ruchomych elementów po odłączeniu napięcia, ich zatrzymanie niemal absolutnie nie jest szybkie. Aby zapobiec takim zdarzeniom należy używać systemy oświetlenia awaryjnego. Dają się one na różne rodzaje, ale zadaniem wszystkiego z nich stanowi utrzymanie oświetlenia pomieszczeń przez pewien czas po zaniku zasilania. Dzięki temu ludzie mogą bezpiecznie zatrzymać maszyny, zaś w razie towarzyszącego pożaru - łatwo opuścić budynek.

Najpopularniejszym systemem oświetlenia awaryjnego, stosownego nie właśnie w sektorze ale oraz w terenach mieszkalnych, są specjalne oprawy oświetleniowe. Oprawwa oświetlnia awaryjnego posiada wbudowany mały akumulator, który magazynuje energię elektryczną w terminie dobrej pracy instalacji. W terminie nagłego zaniku napięcia, specjalny układ elektroniczny przełącza zasilanie oprawy na moc z akumulatora. Do czasu wybrania się baterii światło jest włączone. System opraw jest niestety pewne wady, którymi jest korzystanie małych akumulatorów, starczających na zaledwie kilkadziesiąt, i czasem tylko kilkanaście minut działania oświetlenia.

Własny sposób teoretyczny do wdrażania w sektorze polega na wygospodarowaniu dodatkowego pomieszczenia, gdzie zostają zainstalowane duże akumulatory i systemy sterujące. Można jeszcze użyć generatora, dzięki dlaczego nie tylko oświetlenie awaryjne będzie umiało tworzyć wiele godzin, ale energię będzie silna także oddać do nowych urządzeń, na przykład komputerów czy niektórych maszyn.