Pakowanie prozniowe gniezno

Produkty spożywcze coraz częściej kładzione są w specjalnych warunkach, aby wydłużyć czas ich pozostawiania oraz jednocześnie zmniejszyć ryzyko zepsucia przy kontakcie z powietrzem czy z kolejnymi produktami. Obecnie pakowanie próżniowe żywności znajduje się nie wyłącznie w handlach, ale i w kierunkach gastronomicznych lub w własnych mieszkaniach. Pakowanie próżniowe idzie na przechowywanie żywności w prywatnych warunkach nawet przez wiele miesięcy.

Na czym polega pakowanie próżniowe żywności? Do owego przedmiocie stosuje się specjalne rodzaje woreczków foliowych lub plastikowych pojemników, w których wysyłane są produkty żywnościowe. Następnie mając ze osobnych urządzeń z pojemnika czy worka odciągane jest powietrze, a plastikowy pojemnik czy worek jest niezmiernie, szczelnie zamykany (foliowy worek jest także zgrzewany). W warunkach domowych z pojemników próżniowych odsysane jest powietrze za pomocą specjalne ręcznej pompki.

Co sprawia próżniowe pakowanie żywności? Na pewno wydłuża czas przechowywania nowych produktów żywnościowych. W zamrażarkach zamknięte próżniowo mięso pewno stanowić maskowane przez 26 miesięcy, znacząco rozciąga się także okres przechowywania mięsa w lodówce czy produktów sypkich, noszonych w temperaturze pokojowej. Próżniowe pojemniki zabezpieczają żywność przed działaniem powietrza, ale również grzybów czy drobnoustrojów, które często powodują psucie żywności. Zamknięte próżniowo produkty zachowują wszystkie walory smakowe i zapachowe, jednocześnie również zachowując swoją strukturę.

W wnętrzach prywatnych używa się także specjalne próżniowo zamykane słoiki do przechowywania przetworów oraz specjalne korki do zamykania próżniowo butelek. Dzięki korkom po otwarciu wino może żyć zostawiane nie przez 2 dni, a przez 20 - 25 dni. Korek zabezpiecza wino przed oksydacją, i jedno wino zachowuje wszystkie walory smakowe i zapachowe.

Oprócz żywności w pojemnikach próżniowych może być też przechowywana odzież, która ma mniej miejsca dzięki wykorzystaniu próżni do pakowania.