Pompy fristam

Pompy przylegają do popularniejszej siły urządzeń, do tzw. przenośników cieczy. Działanie pompy polega na przenoszeniu cieczy ze zbiorników położonych niżej, do zbiorników umiejscowionych niżej. Pompy są używane i do przetłaczania cieczy ze zbiorników o ciśnieniu niższym, do zbiorników, jakie stanowią większe ciśnienie.

moduły erpModuły ERP - POLKAS & COMARCH - Systemy ERP

Pompy mogą być narzędziami bardzo niebezpiecznymi technologicznie, ale i niezwykle przydatnymi. Przenośnikiem cieczy potrafi być, np. czerpak do studni lub koło młyńskie.
Obecne pompy z rady na domową budowę mechaniczną są o moc dużo dobre. Aby pompa mogła dobrze pracować potrzebne jest danie jej działalności z zewnątrz. Niezbędnym elementem pompy dlatego stanowi jej silnik.
Przy doborze pompy należy zwrócić szczególną opinię na jej wydajność, moc i wysokość podnoszenia lub wielkie ciśnienie. Moc pompy musi być uprawniona do wielkości podnoszenia oraz wydajności. Należy zwrócić też wzmiankę na koszty eksploatacji pompy natomiast jej awaryjność.
Obecnie najczęstsze są pompy przemysłowe. Istnieje bardzo dużo rodzajów pomp przemysłowych. Najczęściej używane są pompy do wody. Natomiast pompy przemysłowe różnią się na: pompy beczkowe, pompy bocznokanałowe, pompy chemiczne, pompy chemoodporne, pompy do pompowania bentonitu i płuczki, pompy do niedawnej cieczy, pompy do hydrotransportu, pompy do igłofiltrów, pompy do nawadniania, pompy do tłuszczów i paliw, pompy do sądów, pompy do wody czystej, pompy do wody deszczowej, pompy do wody morskiej, pompy dozujące, pompy dwustrumienne, pompy głębinowe, pompy zdrowe i spożywcze, pompy krzywkowe, pompy kwasoodporne, pompy magnetyczne, pompy membranowe, pompy odwodnieniowe, pompy perystaltyczne, pompy samozasysające, pompy ściekowe, śmigłowe, śrubowe, pompy wałowe, wielostopniowe, wałowe, pompy z elastycznym wirnikiem też mnóstwo różnych rodzajów.