Stosunki miedzynarodowe i co potem

Kontakty międzynarodowe są bardzo znane w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w powierzchniach transportu i komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, a nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po paru dniach, i nie po paru miesiącach, jak to bywało wcześniej. Zawsze można też do kogoś zadzwonić i zintegrować się bezpośrednio. Jazdę na kolejny koniec świata nie ma już lat, ale wystarczy jedynie parę godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wybranie ręki także dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się wiele innych wersji współpracy. Wyjazdy zagraniczne broniły się bliższe oraz dostępniejsze, a co za tym idzie - i wiele częstsze. Obecnie bez problemu można otrzymać się na nowy kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie inna kultura także odmienne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot i mocna wylądować w Azji, w Afryce lub na egzotycznej wyspie. Zmienia się także sytuacja polityczna na świecie. Po utworzeniu strefy Schengen zniesiono większość granic w Organizacji Europejskiej i wszelki jej obywatel może łatwo podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają dobrego przygotowania. Firma, jaka potrzebuje zyskać nowe rynki zagraniczne, wiele weźmie na stanowisku odpowiedniego pośrednika, który właśnie przedstawi proponowaną ofertę. Szczególnie właściwe są w tym sukcesie tłumaczenia ustne. Polskie biuro w asyście tłumacza może podbić rynki międzynarodowe, bezpośrednio dołączając do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu motoryzacyjnego w własnej fabryce przebiegnie znacznie dobrze w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie mogłyby się odbywać i spotkania polityczne na etapie międzynarodowym. Obecność osoby, która potrafi daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To wartościowe w właściwych negocjacjach, gdzie czasem drobne elementy mogą zaważyć na powodzeniu transakcji.